Klinik Araştırmalar ve COVID-19

09 Haziran 2020, Salı

Değerli Türk Farmakoloji Derneği Üyeleri,
Klinik Farmakoloji Çalışma Grubu olarak, Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu desteğiyle, geçtiğimiz ay başladığımız webinar serimize "Klinik Araştırmalar ve COVID-19" başlıklı yayın ile devam ediyoruz. 
COVID-19, yol açtığı pandemi ile tüm sosyal yaşantımızı etkilerken akademik kültürün birçok bileşeninde de bazı kavramların tekrar gözden geçirilmesi gerekliliğini ortaya çıkardı. Küresel anlamda alışılagelmemiş, baş döndürücü bir bilgi akışının olduğu 3-4 aylık bu zaman diliminde belirli verilere dayanan çok sayıda projeksiyon yapıldı. Bu anlamda en çok ses getiren gelişmeler ise büyük bir umutla oyunu değiştirmesi beklenen ilaçların yer aldığı klinik araştırmalar oldu. Tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu çalışmalar toplumun her kesiminde yankı buldu, birçok araştırıcı tarafından bağımsız olarak yorumlandı, başta metodolojik yönleri olmak üzere detaylı olarak incelendi. 
Klinik araştırmaları COVID-19 penceresinden ele alacağımız bu canlı yayında konuya ilişkin epidemiyolojik çalışmaları, çok uluslu klinik araştırma fırsatlarını, etik kurulların bakış açısını, ilaç endüstrisinin bulunduğu yeri ve pandemi sürecinde COVID-19 ve COVID-19 dışı ilaç araştırmalarını tartışacağız.
Her konuşmanın sonunda 10 dakikalık soru ve cevap bölümü yer almaktadır. Bu bölümde soracağınız sorular, moderatörlerimiz tarafından ilgili konuşmacıya aktarılacak ve yanıtlanacaktır.
YouTube üzerinden 11 Haziran 2020 Perşembe, 15:00-17:30 arasında canlı yayınlanacak olan “Klinik Araştırmalar ve COVID-19” webinar’ımıza katılmak için alttaki bağlantıya tıklamanız yeterli:

 

Toplantı programını indirmek için TIKLAYINIZ.

Toplantının kaydına ulaşmak için TIKLAYINIZ

Türk Farmakoloji Derneği Klinik Farmakoloji Çalışma Grubu